موسسه آموزش از راه دور در یک نگاه 


 
موسسه آموزش از راه دور وزارت آمـوزش و پـرورش به مـنظور اجـرای آموزشهای غیر حضوری و نیمه حضوری تشکیل گردید بر اساس اساسنامه موسسه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی آموزشهای غیر حضوری و نیمه حضوری آن دسته از آموزشهایی هستند که بر اساس برنامه های مصوب وزارت آموزش و پرورش برای آموزش تمام یا بخشی از موضوعات درسی دوره آموزش متوسطه و دوره راهنمایی تحصیلی و دوره پیش دانشگاهی با تأکید بر فراگیری دروس از طریق دیداری یا شنیداری و کاهش ساعات حضوری در کلاس های درسی بر حسب موضوع دروس انجام می پذیرد . هدف موسسه آموزش از راه دور وزارت آموزش و پرورش برنامه ریزی آموزش و پرورش برای اجرای آموزشهای از راه دور بر اساس مقررات و ضوابط آموزش و پرورش می باشد ، موسسه مراکز آموزش از راه دور را در داخل و خارج کشور راه اندازی کرده است  مراکز داخل کشور خدمات آموزش از راه دور را از طریق کتاب های درسی خود آموز ، رسانه های آموزشی از جمله نرم افزار های آموزشی ، کتاب های درسی خودآموز ، کلاسهای رفع اشکال و هدایت آموزشی و برگزاری ارزشیابی های  مستمر ارائه می نماید و مراکز خارج از کشور خدمات آموزشی را علاوه بر موارد فوق از طریق اینترنت و کلاسهای بر خط  به دانش آموزان خارج از کشور ارائه می نماید

 
 

 

رییس موسسه آموزش از راه دور وزارت آموزش و پرورش از تدوین آیین‌نامه آموزش دوره راهنمایی، تدوین دستور‌العمل و جدول جدید شهریه دانش‌آموزان بزرگسال، انتشار شهریه الكترونیكی، ارایه بسته‌های آموزشی پایه‌های دوره‌های مختلف تحصیلی، تالیف 70 عنوان كتاب درسی خودآموز و تولید محتوای آموزشی الكترونیكی توسط موسسه آموزش از راه دور وزارت آموزش و پرورش خبر داد.
فناوران – نورالدین میرزایی گفت: آیین‌نامه آموزش از راه دور دوره راهنمایی تحصیلی جدید مراكز آموزش از راه دور با ویژگی‌های منحصر به فرد تدوین و به منظور بررسی و تصویب به شورای عالی آموزش و پرورش ارایه شده است.
میرزایی با بیان اینكه آیین‌نامه تدوین شده حاصل بررسی‌ها، تجربیات، نظرات كارشناسان و مجریان آموزش از راه دور و نیز نتایج حاصله از 3 سال اجرای آزمایشی آیین‌نامه آموزش قبلی این دوره در كشور است، افزود: با رویكرد آموزش از راه دور و نیاز مخاطبان و ماموریت این نهاد آیین‌نامه جدید تدوین و به شورای عالی آموزش و پرورش پیشنهاد شده است.
وی گفت: امیدواریم با تصویب این آیین‌نامه مشكلات آیین‌نامه قبلی كه در حال اجراست حل شود.
رییس آموزش از راه دور وزارت آموزش و پرورش یكی دیگر از فعالیت‌های این مركز را تدوین دستور‌العمل و جدول جدید شهریه دانش‌آموزان بزرگسال مراكز آموزش از راه دور عنوان كرد و گفت: علاوه بر این نوع و نحوه ارایه خدمات آموزشی، ساعات تشكیل كلاس‌های هدایت آموزشی و رفع اشكال برای هر واحد درسی از سوی معاونت آموزشی و پژوهشی موسسه آموزش از راه دور وزارت آموزش و پرورش تهیه شده است كه در آینده نزدیك برای اجرا در سال تحصیلی 88 – 87 به استان‌های سراسر كشور ارایه می‌شود.
وی افزود: در تدوین این دستور‌العمل حفظ اصول كلی، انعطاف‌پذیری در اجرا و نظارت در نظر گرفته شده است.
میرزایی یكی از مهم‌ترین فعالیت‌های موسسه آموزش از راه دور را انتشار نشریه الكترونیكی دانست و گفت: به منظور غنی‌سازی اطلاعات علمی و آموزشی دانش‌آموزان، معلمان و كارشناسان، به زودی نشریه الكترونیكی این موسسه منتشر می‌شود.
وی با بیان اینكه در معاونت آموزشی و پژوهشی این موسسه كار گروه ویژه تشكیل شده است، افزود: این كار گروه ماموریت دارد نحوه انتشار نشریه و راهكار‌های زیر‌ساخت‌های آن را بررسی و در قالب طرح نشریه پیشنهاد كند.
وی با بیان اینكه این نشریه برای استادان دانشگاه‌ها، دانشجویان، دبیران، كارشناسان امور آموزشی و دانش‌آموزان مفید خواهد بود، گفت: با انتشار این نشریه گامی موثر در جهت ارتقای دانش علمی و آموزشی مراكز آموزش از راه دور برداشته می‌شود.
رییس موسسه آموزش از راه، وزارت آموزش و پرورش همچنین از اعلان بخشنامه ارایه بسته‌های آموزشی پایه‌های دوره‌های مختلف تحصیلی راهنمایی، متوسطه و پیش دانشگاهی خبر داد و گفت: برای اولین بار طی بخشنامه‌ای كه اكنون مراحل ارسال آن سپری می‌شود، به تمامی مراكز آموزش از راه دور ابلاغ می‌شود تا مراكز آموزش از راه دور در سراسر كشور با اطلاع كامل از فهرست بسته‌های آموزشی هر یك از دوره‌های تحصیلی نسبت به ارایه خدمات آموزشی بهینه به دانش‌آموزان اقدام كنند.
وی با بیان اینكه 70 عنوان كتاب درسی خود‌آموز تالیف شده است، گفت: معاونت آموزشی و پژوهشی این مركز می‌تواند براساس شاخص‌های نوین آموزشی و با توجه به آخرین تغییرات محتوایی علمی و آموزشی كتب درسی رسمی وزارت آموزش و پرورش نسبت به تالیف این كتاب‌ها اقدام كند.
وی افزود: در حال حاضر مراحل آماده‌سازی و چاپ كتاب‌های مذكور در اداره كل چاپ و نشر سازمان پژوهش‌ و برنامه‌‌ریزی آموزشی این وزارتخانه در حال انجام است.
میرزایی ادامه داد: قصد داریم از آغاز سال تحصیلی جدید كتاب‌های درسی خود‌آموز جدید را در اختیار دانش‌آموزان مراكز آموزش از راه دور قرار دهیم.
رییس موسسه آموزش از راه دور وزارت آموزش و پرورش در مورد تولید محتوای آموزش الكترونیكی این موسسه گفت: خوشبختانه فراخوان عمومی برای تهیه و تولید محتوای آموزش الكترونیكی تعداد 35 درس از دروس دوره راهنمایی، متوسطه و پیش‌دانشگاهی این موسسه با استقبال خوب شركت‌های تولید‌كننده مواجه شده است. میرزایی افزود: پس از پایان مهلت فراخوان، تولیدات شركت‌كنندگان در فراخوان مذكور توسط گروه‌های آموزشی و فناوری بررسی و از بین آنها در مرحله اول 6 شركت پذیرفته می‌شوند.
وی ادامه داد: در حال حاضر مراحل بعدی همكاری با شركت‌های مذكور در حال بررسی است.
میرزایی گفت: در پی انجام فراخوان طرح‌های پژوهشی موسسه آموزش از راه دور، معاونت آموزشی و پژوهشی آموزش از راه دور وزارت آموزش و پرورش به حمایت از پایان نامه‌های دانشجویی مقاطع تحصیلی كارشناسی ارشد و دكتری پرداخته است.
وی در پایان افزود: در حال حاضر نیز بررسی طرح‌های اولیه رسیده به این معاونت در دستور كار كمیته پژوهشی موسسه آموزش از راه دور وزارت آموزش و پرورش قرار دارد.